Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach » Dyskusyjny Klub Książki
Dyskusyjny Klub Książki
Dyskusyjny Klub Książki przy Wypożyczalni dla Dorosłych
Pomysł na Dyskusyjne Kluby Książki powstał w 2006 roku w krakowskim Instytucie Książki, a inspiracją były kluby książki działające od lat trzydziestych ubiegłego wieku w Wielkiej Brytanii. Idea spotkań miłośników książek bardzo szybko przyjęła się także w Polsce oraz w Ropczycach. Już od stycznia 2007r. działa Dyskusyjny Klub Książki w Wypożyczalni dla Dorosłych, zaopatrywany przez Instytut Książki w rekomendowane do omawiania tytuły. Działalność wszystkich klubów na Podkarpaciu koordynuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie.
Klubowicze dzielą się swoimi wrażeniami z przeczytanej lektury na comiesięcznych spotkaniach, podczas luźnej rozmowy. Nie muszą prowadzić poważnych dyskusji literackich ani znać się na literaturze. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z czytania i rozmawiania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc literaturoznawcą, krytykiem czy polonistą.
Dużym sukcesem jest także fakt, że podczas spotkań nasi Klubowicze dobrze czują się w bibliotece, zaprzyjaźnieni są od lat z literaturą, ale chyba także z ropczycką biblioteką i ze sobą. Mamy nadzieję, że Dyskusyjny Klub Książki pozostanie trwałym elementem łączącym osoby, którym bliska jest literatura i człowiek. Warto zauważyć, że przecież omawiane lektury poruszają ludzkie problemy i nie sposób analizować je w oderwaniu od codziennego życia.
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem zapraszamy na kolejne spotkania. Kontakt: tel. (17) 22 18 367, e-mail: wbpropczyce@wp.pl.
Opiekun DKK Agnieszka Szela
Archiwum Spotkań:
25.03.2011 r.
„Gdzieś na Podkarpaciu jest wioska zapadła w górach i lasach, daleka od świata”
25 marca spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki, aby podzielić się wrażeniami z przeczytanej lektury „Popielec” Włodzimierza Kłaczyńskiego. Książka opisuje historyczne uwikłania ludzkich losów na tle wojennej i powojennej rzeczywistości, w realiach prowincjonalnej, galicyjskiej wsi. „Przechowasz Żyda, to ciebie zastrzelą, żonę i dzieci zastrzelą, chałupę spalą…” – mówi jeden z bohaterów. Czytelników uderzył niesprawiedliwie jednostronny, negatywny obraz chłopów, odmawianie im patriotyzmu, wyższych uczuć i wierności ideałom. Jak twierdzą Klubowicze – zło bardziej rzuca się w oczy – były przecież przykłady bohaterskich postaw pośród podkarpackich chłopów, jak rodzina Ulmów z Markowej, o której dopiero od niedawna dowiaduje się Polska. To nie pierwsza polemika na temat książki, a później jej ekranizacji. Niemniej powieść Kłaczyńskiego o „błędnej wsi na księżycu”, może nieco przejaskrawiona – tkwi w świadomości twórców literatury, jednym z jej adaptatorów na obraz filmowy był przecież Wiesław Myśliwski.
23.05.2011 r.
„Kobieta zaklęta w kamień”
23 maja spotkaliśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki, aby omówić powieść Marty Fox „Kobieta zaklęta w kamień”. Czytelnicy dzielili się także wrażeniami po niedawnym spotkaniu autorskim z pisarką. Jak Marta Fox napisała na swoim blogu – „…o dziwo, w Ropczycach są nawet mężczyźni, którzy przeczytali Kobietę zaklętą w kamień”. Powieść więc spodobała się także naszemu Klubowiczowi. To książka adresowana do dojrzałych ludzi, którzy tak jak bohaterka dokonują podsumowań i ocen dotychczasowych życiowych wyborów i …podejmują próby ich prostowania, naprawy. Autorka pokazała, że zawsze jest czas na zbliżenie się do ważnych nam ludzi, także do siebie oraz do swoich prawdziwych, skrywanych uczuć.
„Kobieta zaklęta w kamień” – czyli Marta Fox dla dorosłych
Październik 2011
W październiku omawialiśmy w Dyskusyjnym Klubie Książki powieść Agnieszki Drotkiewicz „Teraz”. Książka opowiada o smętnym, samotnym życiu współczesnej singielki – Karoliny Podgórskiej. Tytułowa bohaterka chciałaby żyć pełnią życia – tu i teraz, lecz jej egzystencja sprowadza się do rozmyślań i… jedzenia (z rozpaczy). To książka o samotności, wielkiej tęsknocie, marzeniach o prawdziwej miłości, rodzinie i wyrachowanym strachu przed nimi. Utwór o niezdefiniowanym gatunku: powieść lub raczej nowela posiada mistrzowskie fragmenty opisujące trafnie życiowe obserwacje czynione przez główną bohaterkę. Jednak rozpatrywany całościowo sprawia wrażenie niedokończonego.
Marzec 2012
27 marca w Klubie Dyskusyjnym dzieliliśmy się refleksjami po przeczytaniu książki Kuki Gallmann p.t. „Marzyłam o Afryce”. Zdaniem Klubowiczów powieść słusznie stała się bestsellerem i doczekała się adaptacji filmowej z Kim Basinger w roli głównej. Szczera, wzruszająca, prawdziwa – to najczęściej padające określenia. Autorka opisuje trudne i niebezpieczne, ale jakże fascynujące życie wśród magicznej afrykańskiej przyrody, ból po stracie najbliższych, godnie przeżywany czas żałoby, wreszcie – narodziny nadziei i wiary w odrodzenie. Szczególnie miłośnicy „Pożegnania z Afryką” byli zachwyceni możliwością powrotu do ulubionej tematyki i klimatycznych opisów przyrody.
Maj 2012
23 maja omawialiśmy książkę Khaleda Hosseini zatytułowaną „Tysiąc wspaniałych słońc”. To najchętniej czytana powieść 2007 roku, niekwestionowany bestseller nr 1 w kilkudziesięciu krajach świata, sprzedany w ilości ponad 10 milionów egzemplarzy. Zdaniem Czytelników, to kolejna książka o dramacie kobiet afgańskich oraz o tym, co działo się z nimi i ich dziećmi podczas wojny prowadzonej w Afganistanie w latach 70 i 80. Pomimo opisania całej przerażającej rzeczywistości – ma w sobie coś wyjątkowego: daje nadzieję, uczy wiary w lepsze jutro. Pokazuje, że nawet w tak okrutnym i podłym świecie jest szansa na prawdziwą przyjaźń i miłość. Bohaterki książki udowadniają, jak wiele człowiek może znieść i poświęcić dla bliskiej osoby. Klubowiczom bardzo spodobało się stanowisko autora z taką empatią opisującego piekło tych kobiet, ale oprócz stworzenia swojej opowieści – pracuje jako wysłannik USA w agencji humanitarnej pomagającej milionom wysiedleńców na całym świecie, nie tylko w Afganistanie, gdzie przyszło żyć jego bohaterkom.