Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Ropczycach » Aktualności » Wilhelm Mach – życie i twórczość. Lekcja biblioteczna
Wilhelm Mach – życie i twórczość. Lekcja biblioteczna
W piątek 27 stycznia 2012 r. w związku z 95. rocznicą urodzin Wilhelma Macha w Czytelni MiPBP odbyła się lekcja biblioteczna na temat: Wilhelm Mach – życie i twórczość. Spotkanie zostało przygotowane przez panią Sylwię Panek, nauczyciela języka polskiego LO w Ropczycach.
Uczniowie z klasy II B w ciekawy sposób zaprezentowali sylwetkę Wilhelma Macha i przedstawili kreacje postaci dziecięcych w jego twórczości. Mach był prozaikiem, publicystą i krytykiem literackim, pochodzącym z Kamionki (ur. 01.01.1917 r.). Zasłynął pięcioma powieściami pt.: Rdza (1950), Jaworowy dom (1954), Życie duże i małe (1959), Góry nad Czarnym Morzem (1961), Agnieszka, córka Kolumba (1964). Był sekretarzem „Twórczości”, objął też dział prozy w „Nowej Kulturze”.
Gdy wybuchła II wojna światowa, W. Mach uczestniczył w kampanii wrześniowej. W Krakowie przeżył okupację, biorąc udział w konspiracyjnej działalności oświatowej. Ubolewał nad tym, że ludzi z Kamionki wysiedlono, gdyż wieś stała się ćwiczebnym poligonem. Wszystkie jego utwory związane były ze stronami z lat dzieciństwa. Często myślami wracał do swojej małej ojczyzny. Mieszkańcy Kamionki upamiętnili pisarza, nadając Szkole Podstawowej jego imię. W Kamionce istnieje także Izba Pamięci poświęcona Wilhelmowi Machowi.
Zapisano pod: Aktualności
To bardzo szlachetne z Pani strony,że pamiętała Pani o 95 rocznicy ur.
Wilhelma Macha,”człowieka i pisarza ludziom przyjaznego”RM.Jestem
zbudowana postawą i zaangażowaniem młodzieży w to spotkanie.Moje uznanie dla Was wszystkich jest ogromne gdyż zorganizowaliście takie spotkanie nie zważając na oszczerstwa jakie pojawiają się w internecie i są powtarzane bezkrytycznie przez innych.Nie wiem w imię czego? To ja,obca osoba w stosunku do Macha , przez wiele miesięcy czyniłam starania u Rzecznika Wikimedii o zdjęcie odium samobójstwa ( Na Wikipedii)i usunięcie osoby Wilhelma Macha z rejestru „Polscy samobójcy”.Dodam,że w Gorlicach jest”Dom Pamięci im.Wilhelma Macha.
Łączę moc serdeczności dla Pani i zaangażowanej młodzieży.
Maria Szydłowska